Gönderen Konu: teknik resim ön yan görünüş çıkarma  (Okunma sayısı 18367 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yahell

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
teknik resim ön yan görünüş çıkarma
« : 07 Ocak 2012, 17:25:35 »
üstadlarım bakarmısınız bir ecza dolabının yan görünüş ve üst görünüşlerini doğru çıkarmışmıyım eksiklerim varmı acaba ölçek 1/5 yaptım yani 60 ise 10 ile bölünüp 2 ile çarpımı doğrudur demi eksiklerim varsa yardımcı olun iki tane resim var 1. olan şudur.

You are not allowed to view links. Register or Login

Uploaded with You are not allowed to view links. Register or Login

2.

Meslek Lisesi Bölümleri, Meslek Öğretmeni, Teknik Öğretmenler

teknik resim ön yan görünüş çıkarma
« : 07 Ocak 2012, 17:25:35 »
Google Reklamları

Paylaşmak güzeldir

Çevrimdışı yahell

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: teknik resim ön yan görünüş çıkarma
« Yanıtla #1 : 07 Ocak 2012, 17:28:09 »
ölçülere pek önem vermedim öyle kaba taslak derdimi anlatmak istedim birde 2. resimde soru işareti olan yer 2 cm dışarı verdim doğrumudur..

Çevrimdışı Teknik Ögretmen

• AML
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Ocak 2012, 19:22:59 »
Ölçek olarak uygulama doğru.. 1/5 ise ölçeğin 10 a bölüp 2 ile çarpansan doğru bir işlem yapmış olursun, ayrıca doğrudan 5 bölersen de aynı sonucu bulursun ve fazla uğraşmazzsın.. Artık size kalmış, hangisi kolayınıza geliyorsa...

Genel olarak net resimde görünmeyen yüzey ve kenarlar (kesik çizgilerle) gösterilmez.. Net resmin görüntüsünün sade olması, sadece görünen yüzeylerin belirtilmesi daha yaygın bir kullanımdır.. Ayıntıları kesit ve detaylarda verirsiniz..Yine de siz sizden nasıl sitenmişse öyle yapınız..

Ön görünüşte alt ve yan kayıtlardan hangisi dışta kalıyorsa köşe çizgileri ona göre çizilmelidir. Sizin çiziminizde alt/üst ve yan kayıtlar tek parçaymış gibi görünüyor...

Üst görünüşte cam kapak kesik çizgilerle belirtilmiş... o zaman arkalığı da üst görünüşte belirtmeniz doğru olur..( Bana kalırsa üst görünüşte yan kayıtların maktaları ve kulplardan başka ayrıntıya girmeyiniz.) Ayrıca üst görünüşte cam kapağın kulpunu çizmemişsiniz..(eksik)

Ölçülendirmeyi de ikinci çizimdeki gibi yaparsanız daha iyi olur.. Ölçülendirme olmamış... :)

2. resimde de görünmeyen kenar ve yüzeyleri kesik çizgi ile göstermezseniz daha iyi olur.. Eğer göstermeniz gerekiyorsa sizin yaptığınız yanlış olmuş.. ve de eksikleriniz var..

Konu başlıklarında ve mesajlarda TAMAMEN BÜYÜK harf kullanmamaya özen gösterelim.

Lütfen Türkçemizi doğru kullanalım.

Sayfalarımızda bulunan içeriklerin telif haklarıyla ilgili bir şikayetiniz / sorunuz varsa bize ulaşınız.

Çevrimdışı yahell

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Ocak 2012, 01:40:28 »
hocam öncelikle yorumunuz ve görüşleriniz için size teşekkür ederim ölçülendirmede biraz sıkıntım var autocad biraz yeniyim de ama autocadle sınava girmicem biraz anlattıklarına değinerek düzeltmeye çalıştım birde sınavda yeterli olurmu acaba yaptıklarım resimleri yeniden yüklücem

2.

Çevrimdışı Teknik Ögretmen

• AML
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 08 Ocak 2012, 10:46:11 »
Resim 1
Yan görünüşün üst raflara ait kesik çizgileri kaldırmışsınız, alt rafınkiler duruyor.. Öyleyse üst rafları tekrar ekleyiniz..

Üst görünüşte arkalığı göstemişsiniz beraberinde yan görünüşte de gösteriniz. (Tekrar dile getireyim, net resimde bu ayrıntılara(kesik çizgili) gerek yok aslında, ama her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır; hocanız nasıl istiyorsa öyle yapınız.)
Arkalık üç türlü yapılır;
a)Lamba içerisini takılır
b)Kiniş içerisine takılır
c)Üstten bindirme yapılır
Sizin uygulamanız lambalı gibi duruyor fakat kesik çizgiler yan kayıtların dış kenarını kadar gelmiş.. 2/3 ya da 3/4 kalınlğına kadar gelmesi gerekir lambalı arkalık uygulamalarında..
İçteki rafların kalınlığını da azaltırsanız daha estetik durur..

2. Resim
Üst tablanın çıkıntısı üst görünüşte belirtilmemiş.. Yan tabalalarla aynı genişlikte görünüyor.. Üst tablanın çıkıntısından dolayı üst görünüşte kulplar da görünmeyebilir..

Ekte bir çalıışşma var..
Bunda A-A kesitinde kulp görünmemesi gerekir.. Ayrııca kesitte raf kalıınlııklarıı ön görünüşştekinden farlıı olmuş.. Onun dıışşıında göze çarpan bir eksiği yok gibi.. Bu resmi bir inceleyebilirisiniz...
Konu başlıklarında ve mesajlarda TAMAMEN BÜYÜK harf kullanmamaya özen gösterelim.

Lütfen Türkçemizi doğru kullanalım.

Sayfalarımızda bulunan içeriklerin telif haklarıyla ilgili bir şikayetiniz / sorunuz varsa bize ulaşınız.

Çevrimdışı yahell

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Ocak 2012, 13:49:50 »
tekrar soalun hocam eksiklerimi tartmış oldum böylece; sınavda büyük ihtimal 2. resimde daire içine aldığım gibi oraya soru işareti koycaktır bende aynısını yapcam kesik çizgilere girmemeyi düşünüyorum sonuçta net görünüş artık hocanın kendi görüşüne kalmış sade ve düzgün temiz resim vercem

Meslek Lisesi Bölümleri, Meslek Öğretmeni, Teknik Öğretmenler

« Yanıtla #5 : 08 Ocak 2012, 13:49:50 »