Gönderen Konu: 2 yıllık mezunlar öğretmen olamayacak  (Okunma sayısı 10964 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

egitimsevdalilari

• Ziyaretçi
2 yıllık mezunlar öğretmen olamayacak
« : 03 Nisan 2010, 17:21:16 »
Anayasa Mahkemesinin iptal kararları doğrultusunda yeniden düzenlenen Milli Eğitim Temel Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Tasarıya göre, öğretmenlik kariyer basamaklarında yükselmede; yükseköğrenim ve lisansüstü eğitim durumu ile öğretmenlikteki kıdem, sicil notu, bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikler ve sınav sonucunda alınan puanlar esas alınacak. Değerlendirme puanının yüzde 20'sini yükseköğrenim ve lisansüstü eğitim durumu, yüzde 5'ini öğretmenlikteki kıdem, yüzde 5'ini sicil notu, yüzde 20'sini bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikler, yüzde 50'sini ise sınav puanı oluşturacak.

Öğretmenlik kariyer basamaklarında yükselme sınavının yapıldığı tarihte, öğretmen unvanlı kadrolarda bulunmak ve başvurunun yapılacağı son gün itibarıyla, uzman öğretmenlik sınavına katılacakların en az 10 yıl, başöğretmenlik sınavına katılacakların da en az 5 yıl görev yapmış olmaları gerekecek. Sınav 100 puan üzerinden değerlendirilecek. Sınavda 70 ve üstü puan alanlar değerlendirmeye alınmaya hak kazanacak. Değerlendirme sonucunda 50 ve üstü puan alanlar başarılı sayılacak. Değerlendirme sonucunda başarılı olanlara, durumlarına göre uzman öğretmen veya başöğretmen unvanı verilecek.

-ÖZEL KESİMİN KİTAPLARI ÜCRETLE İNCELENECEK-

İlköğretim ve ortaöğretim kurumlarında okutulacak ders kitapları ile ders kitabı yerine kullanılacak eğitim araçları da Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenecek. Ders kitabı dışındaki eğitim araçları, okul yönetimlerince programların uygulanmasına katkıları yönünden değerlendirilerek kullanımları hakkında karar verilecek.

Özel sektör tarafından hazırlanarak incelenmek üzere Milli Eğitim Bakanlığına gönderilen ders kitapları, ücret karşılığı incelenecek.

Tasarıya göre, öğretmen olabilmek için en az lisans düzeyinde yükseköğretimden mezun olma şartı getirildi. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte, 2 ve 3 yıllık yüksekokul mezunu öğretmenlerin kazanılmış hakları ise korunacak.

Tasarıyla, mevcut kanunda yer alan ''Alanında ya da eğitim bilimleri alanında tezli yüksek lisans öğrenimini tamamlamış öğretmenlerden uzman öğretmenlik, doktora öğrenimini tamamlamış olan öğretmenlerden ise başöğretmenlik için sınav şartı aranmaz. Bu durumda olan öğretmenler kıdem, etkinlikler (bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif çalışmalar) ve sicil (iş başarımı) ölçütlerine göre değerlendirilir'' hükmü de kaldırılıyor.

samanyoluhaber.com

Meslek Lisesi Bölümleri, Meslek Öğretmeni, Teknik Öğretmenler

2 yıllık mezunlar öğretmen olamayacak
« : 03 Nisan 2010, 17:21:16 »
Google Reklamları

Paylaşmak güzeldir

egitimsevdalilari

• Ziyaretçi
Ynt: 2 yıllık mezunlar öğretmen olamayacak
« Yanıtla #1 : 03 Nisan 2010, 17:27:32 »
Burada dikkat çekici olan kısım son pragraf.. Öğretmenlerin kendilerini geliştirmeleri teşvik edilmesi gerekirken yüksek lisans ve doktora yapanların öncelikleri ellerinden alınıyor..
Uzman ve başöğretmenlik sınavında zaten herkes birşeyler yaptı ve o dönem sınava giren herkes uzmanlaştı :)  alım fazla olduğu için...
Tezli yüksek lisans yapanların katlandıklara meşakkatlere ve sahip oldukları bilgiye bakıldığında bu konumda olan öğretmenlerin hiç bir elemeye tabi tutulmadan uzman (yüksek lisans) ya da başöğretmen (doktora yapanlar) olmaları gerekir diye düşünüyorum.

mavirende

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 22 Nisan 2010, 00:29:51 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Burada dikkat çekici olan kısım son pragraf.. Öğretmenlerin kendilerini geliştirmeleri teşvik edilmesi gerekirken yüksek lisans ve doktora yapanların öncelikleri ellerinden alınıyor..
Uzman ve başöğretmenlik sınavında zaten herkes birşeyler yaptı ve o dönem sınava giren herkes uzmanlaştı :)  alım fazla olduğu için...
Tezli yüksek lisans yapanların katlandıklara meşakkatlere ve sahip oldukları bilgiye bakıldığında bu konumda olan öğretmenlerin hiç bir elemeye tabi tutulmadan uzman (yüksek lisans) ya da başöğretmen (doktora yapanlar) olmaları gerekir diye düşünüyorum.

Evet haklısınız hocam...

Meslek Lisesi Bölümleri, Meslek Öğretmeni, Teknik Öğretmenler

« Yanıtla #2 : 22 Nisan 2010, 00:29:51 »