Hoşgeldin, Ziyaretçi!
Lütfen Giriş Yapın ya da Kayıt Olun.


Gönderen Konu: 33. METALÜRJİ  (Okunma sayısı 18756 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  • Yönetici
  • Acemi Üye
  • *****
  • İleti: 88
33. METALÜRJİ
« : 27 Ocak 2012, 14:30:06 »
 33. METALÜRJİ
A. ALANIN MEVCUT DURUMU VE GELECEĞİ
 
Ekonomik kalkınmanın temelini teşkil eden metalürji alanı hala makine imalatının önemli bir kısmını teşkil etmektedir. Çünkü makine parçalarının dökülerek biçimlendirilmesi diğer yöntemlere göre daha kolay, zaman ve malzeme açısından daha ekonomiktir.
 
Metalürji; madenlerin cevherlerinden ayrılarak elde edilmesi, hazırlanması, işlenmesi ve metallerin ergitilerek önceden hazırlanmış kalıplara dökülerek istenilen şeklin verildiği alandır.
 

Son zamanlarda Avrupa ülkelerinden ülkemize yoğun bir döküm işi talebi gelmektedir. Ülkemiz döküm endüstri bakımından Avrupa Birliği ülkeleri arasında en iyi durumdadır. Dolayısıyla mesleğinde iyi olan dökümcülerin hem ülkemizde hem de Avrupa Birliği ülkelerinde iş bulma imkânları mevcuttur. Bugün Türkiye’de birçok döküm kuruluşu özellikle Avrupa ülkelerine, Amerika’ya, Rusya’ya ihracat yapmaktadır. İhracat yapma isteği, işletmeleri teknoloji ve kalite anlamında hızlı bir değişime ve gelişmeye yönlendirmiştir.
 
İşletmelerin, hızla değişen ve gelişen bu teknolojiye uygun metalürji alanı mezunu kalifiye teknik elemana ihtiyacı vardır.
  B. ALANIN ALTINDA YER ALAN MESLEKLER
 
Ø   Dökümcülük
Ø   İzabecilik
 
DÖKÜMCÜ
Tanımı
Dökümcü; kalıp ve maça kumu hazırlayabilen, kalıp ve maça yapabilen, çeşitli ocaklarda değişik metalleri ergitip dökebilen, dökülen işleri temizleyebilen ve dökümcülükle ilgili analiz, deney ve gözlem yapabilen nitelikli kişidir.
 
Görevleri
Ø   Kalıplama yapmak,
Ø   Maça kumu ve maça hazırlamak,
Ø   İş temizlemek ve mekanik işlemleri yapmak,
Ø   Metal ergitmek ve dökmek,
Ø   Analiz, deney ve gözlem yapmak,
Ø   Özel döküm yöntemlerini uygulamak,
Ø   Teknik resim çizmek ve okumak,
Ø   Temel elektrik işlemlerini yapmak,
Ø   Döküm simülasyon programlarını kullanmaktır.
 
  İZABECİ
Tanımı
İzabeci; kalıp yapabilen, metal ergitip dökebilen, dökülen işleri temizleyebilen, kok üretimi, ham demir üretimi, çelik üretimi, haddeleme, ısıl işlem ve kalite kontrol işlerini yapabilen nitelikli kişidir.
 

Görevleri
Ø   Kalıplama yapmak,
Ø   Metal ergitmek ve dökmek,
Ø   İş temizlemek ve mekanik işlemleri yapmak,
Ø   Kok üretmek,
Ø   Ham demir üretmek,
Ø   Çelik üretmek,
Ø   Haddeleme yapmak,
Ø   Isıl işlem yapmak,
Ø   Kalite kontrol yapmaktır.
 
C. MESLEK ELEMANLARINDA ARANAN ÖZELLİKLER
 
Metalürji alanı elemanı olmak isteyenler, duyu organları (görme ve işitme vb.) işlevlerini tam olarak yerine getirir durumda olan, el, ayak ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, titiz, mesleği ile ilgili teknolojik yenilikleri takip ederek mesleğinde kullanabilen, malzeme bilgisine sahip,  sabırlı,  ekip çalışmasını seven kişiler olmalıdır.
 
D. ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Metalürji alanında faaliyet gösteren fabrika ve dökümhaneler gibi kapalı ortamlarda çalışırlar. Bu ortamlar genellikle sıcak, ergimiş metal kokulu, gürültülü, kuru havalı ortamlardır. Çalışma sırasında ergimiş metal ile çalışıldığından koruyucu tedbirler ve iş güvenliği kurallarına önem verilmelidir.
 
E. İŞ BULMA İMKÂNLARI
 
Metalürji alanında faaliyet gösteren fabrikalarda, kamu ve özel sektöre ait endüstriyel seri üretim yapan büyük işletmelerde (demir çelik fabrikaları gibi), küçük ve orta ölçekli dökümhanelerde iş bulma imkânlarına sahiptirler ayrıca kendi işletmelerini de kurabilirler.    F. EĞİTİM VE KARİYER İMKÂNLARI
 
Alandan mezun olan öğrenciler, öncelikle kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) içinde yer alan veya bölgesi dışındaki meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans (iki yıllık) programlarına sınavsız olarak yerleştirilmektedir.
 
Metalürji alanından mezun olan öğrenciler aşağıdaki meslek yüksekokulu programlarına sınavsız geçiş yapabilirler:
Ø   Makine
Ø   Döküm
Ø   Metalografi ve Malzeme Muayenesi
Ø   Metalürji Malzeme
 
Metalürji alanından mezun olan öğrenciler sayısal puan türüne göre dört yıllık (lisans) Döküm Öğretmenliği programına ek puan alarak devam edebilirler.
 
Mesleki Eğitim Merkezleri çıraklık eğitimi uygulama kapsamına alınan illerde ve meslek dallarında aday çırak, çırak, kalfa ve ustalara eğitim vermek ve çeşitli meslek kursları açmak suretiyle sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli ara insan gücünü yetiştirmek amacıyla açılan eğitim kurumlarıdır.
 
Halk Eğitimi Merkezleri yaşam boyu öğrenme perspektifi içerisinde her zaman ve her yerde uygulanabilecek yaygın eğitim programları ile her yaş ve düzeyde bireylere eğitim sunmaktadır.
 
Mesleki Eğitim Merkezlerinde, Metalürji alanında eğitim verilmektedir. Modüler programlarla meslek liseleri arasında paralellik sağlandığından dolayı yatay ve dikey geçişler olabilecektir.
MEGEP alan  tanıtım modülü

Mesleklisesi.net | Meslek Liseliler | Meslek Lisesi Bölümleri |

33. METALÜRJİ
« : 27 Ocak 2012, 14:30:06 »
mesleklisesi.net


Hangi alanı/dalı seçmeliyim? Meslek lisesi bölümleri...Hangi bölüm hangi okulda, hangi ilde var? Cevabı bu sayfalarda. Buraya Tıkla.. Bölümleri incele...


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.
Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Aşağıdaki kutucuğaTürkiyenin başkentini küçük harflerle yazınız:


Login
SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal