Gönderen Konu: Diri Odun ve Öz Odun  (Okunma sayısı 15034 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

roadmonster

• Ziyaretçi
Diri Odun ve Öz Odun
« : 30 Mart 2008, 01:36:35 »
Diri odun ve öz odun arasındaki farkları bulabilirmisiniz acaba?Derse girmediğimden not alamadım sınavda kesin çıkcak yerlerden bir tanesi.

Meslek Lisesi Bölümleri, Meslek Öğretmeni, Teknik Öğretmenler

Diri Odun ve Öz Odun
« : 30 Mart 2008, 01:36:35 »
Google Reklamları

Paylaşmak güzeldir

Çevrimdışı Kel_Bald

• Katılımcı Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Diri Odun ve Öz Odun
« Yanıtla #1 : 30 Mart 2008, 03:05:18 »
ÖZODUN:

Ağaçta çap artımı ilerledikçe belli bir yaştan sonra öze yakın olan yıllık halkalardaki dokular, su iletimi ve gıda maddesi depo etme görevini bırakarak yalnızca mekanik destek görevini yaparlar. Odun yapısındaki kimyasal değişmeler sonucu bazı ağaçlarda koyu renklidir. Bu reaksiyon sonucu oluşan oduna özodun denir.

DİRİODUN:
Canlı hücreli ve su iletimi ve depo ödevini gören canlı hücrelerin bulunduğu açık renkli kısma ise diriodun denir.

Yani ÖZODUN ve DİRİODUN arasındaki fark;

Özodun sadece mekanik görev yapar, koyu renklidir ve ağacın iç kısmını oluşturur.
Diriodun ise su ve mineral iletimi yapar, depo görevi görür, canlı ve aktif hücrelerden meydana gelir, açık renklidir ve ağacın orta kısmını oluşturur.

öz odun diri odundan meydana gelir, zaman içerisinde ağacın enine genişlemesi ile diri odun iç kısımdan öz odun olmaya başlar, genişleyen kısımda diri odunu oluşturur. Dış kısımdada yine iletim ve depo görevini yerine getiremeyen kısım olgun odun ismini alır.

roadmonster

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 30 Mart 2008, 18:20:51 »
Cevabınız için çok teşekkür ederim /ut.Bana çok yardımcı oldunuz fakat öğretmenimiz 16 tane fark sölemiş! Bilmiyorum varmı o kdar fark :\

Çevrimdışı Kel_Bald

• Katılımcı Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Mart 2008, 19:20:15 »
Bilmiyorum ben bu kadar fark duymadım.

Özodun                                                                                    Diriodun

1. Koyu Renkli                                                                          1. Açık Renkli
2. Mekanik görev yapar                                                              2. Su-Mineral aktarımı yapar, Depo görevi görür
3. Hücreler pasiftir                                                                    3. Canlı ve aktif hücrelerden oluşur.
4. İletim kanalları dolu veya işlevsizdir.                                          4. İletim Kanalları açık ve faaldir.
5. Sert ve kurudur.                                                                    5. Nispeten daha yumuşak ve nemlidir.
6. Odunlaşma sürecini tamamlamış ve mobilyacılığa daha uygundur.     6. Henüz hamdır odunlaşma sürecini tamamlamamıştır.

Ben bu altısını biliyorum.
Bunların dışında
Akustik özelliği, ısı iletimi, koku farklılıkları, rutubet çekme ve mekanik dayanıklılık farklılıklarıda var. Fakat bu konularda net bir bilgim olmadığı için birşey söyleyemem.

Umarım işini görür.

roadmonster

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 30 Mart 2008, 21:59:37 »
Çok teşekkür ederim.Bana bu kadarı yeter artar bile. :ok

Meslek Lisesi Bölümleri, Meslek Öğretmeni, Teknik Öğretmenler

« Yanıtla #4 : 30 Mart 2008, 21:59:37 »