Hoşgeldin, Ziyaretçi!
Lütfen Giriş Yapın ya da Kayıt Olun.


Gönderen Konu: 37. MÜZİK ALETLERİ YAPIMI  (Okunma sayısı 19806 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  • Yönetici
  • Acemi Üye
  • *****
  • İleti: 88
37. MÜZİK ALETLERİ YAPIMI
« : 07 Mayıs 2012, 19:57:50 »
 A. ALANIN MEVCUT DURUMU VE GELECEĞİ
 
Müzik Aletleri Yapımı alanı; işlevsel değerleri ile ülkemizde en çok kullanılan enstrümanların yapımına yönelik bir meslek alanıdır. Bu alan ağırlıklı olarak sanat ve estetik bakış açısı yanında, ince işçilik becerisi gerektiren sanattır
 
Makineleşme ve her alandaki seri üretimin artması Müzik Aleti Yapımı alanında da etkili olmuştur.
 
Seri üretim ve makine kullanımının müzik aletlerinin yapımındaki kaliteyi düşürmesi el yapımı müzik aletlerinin daha fazla kullanılmasına sebep olmuştur.
 
Ülkemizde şimdiye kadar müzik aleti yapımı hobi amaçlı ve usta-çırak ilişkisi içerisinde öğrenilmiştir. Görsel ve işitsel araçların artması,  bireyin sanatını daha geniş kitlelerin önünde yapma imkânlarının çoğalmasını sağlamıştır. Bu durum müzik aletleri alanında standart ve kaliteyi zorunlu hâle getirmiştir. Bütün bunlar okullarda mesleğin öğretimine başlanması gereğini ortaya çıkarmıştır.
 
B. ALANIN ALTINDA YER ALAN MESLEKLER
 
Ø   Mızraplı Halk Müziği Enstrümanları Yapımcılığı
Ø   Mızraplı Sanat Müziği Enstrümanları Yapımcılığı
Ø   Mızraplı Batı Müziği Enstrümanları Yapımcılığı
  Ø   Yaylı Enstrüman Yapımcılığı
 
 
  MIZRAPLI HALK MÜZİĞİ ENSTRÜMANLARI YAPIMCISI
 
Tanımı
Mızraplı halk müziği enstrümanları yapımcısı; temel müzik kavramlarını bilen ve uygulayan, müzik fiziği ve ses uygulamalarını uygulayan, temel teknik resim ve tüm alandaki ana enstrümanların çizimini yapan, yapacağı enstrümana uygun ağaçları seçerek bu ağaçların enstrüman yapımı için uygun hâle getiren takım ve makineleri kullanan, bağlamayı temel düzeyde çalan, halk müziği enstrümanlarından olan oyma cura, çöğür ve bağlamayı yapan nitelikli kişidir.

Görevleri
Ø   Temel müzik kavramlarını uygulamak,
Ø   Müzik fiziği ve ses uygulamaları yapmak,
Ø   Teknik ve meslek resim çizmek,
Ø   Ağacı kullanıma hazırlamak,
Ø   Takım ve makine kullanmak,
Ø   Bağlama yapmak,
Ø   Bağlama çalmak,
Ø   Oyma cura yapmak,
Ø   Çöğür yapmaktır.
 
 
MIZRAPLI SANAT MÜZİĞİ ENSTRÜMANLARI YAPIMCISI
 
Tanımı
Mızraplı sanat müziği enstrümanları yapımcısı; temel müzik kavramlarını bilen ve uygulayan, müzik fiziği ve ses uygulamalarını uygulayan, temel teknik resim ve tüm alandaki ana enstrümanların çizimini yapan, yapacağı enstrümana uygun ağaçları seçerek bu ağaçların enstrüman yapımı için uygun hâle getiren takım ve makineleri kullanan, udu temel düzeyde çalan, Türk sanat müziği enstrümanlarından olan lavta, tambur ve udu yapan nitelikli kişidir.
 
Görevleri
Ø   Temel müzik kavramlarını uygulamak,
Ø   Müzik fiziği ve ses uygulamaları yapmak,
Ø   Teknik ve meslek resim çizmek,
Ø   Ağacı kullanıma hazırlamak,
Ø   Takım ve makine kullanmak,
Ø   Ud çalmak,
Ø   Lavta yapmak,
Ø   Tambur yapmak,
Ø   Ud yapmaktır.
 
 
  MIZRAPLI BATI MÜZİĞİ ENSTRÜMANLARI YAPIMCISI
 
Tanımı
Mızraplı batı müziği enstrümanları yapımcısı; temel müzik kavramlarını bilen ve uygulayan, müzik fiziği ve ses uygulamalarını uygulayan, temel teknik resim ve tüm alandaki ana enstrümanların çizimini yapan, yapacağı enstrümana uygun ağaçları seçerek bu ağaçların enstrüman yapımı için uygun hale getiren takım ve makineleri kullanan, gitarı temel düzeyde çalan, Batı müziği enstrümanlarından olan mandolin, klasik gitar ve akustik gitarı yapan nitelikli kişidir.
 
Görevleri
Ø   Temel müzik kavramlarını uygulamak,
Ø   Müzik fiziği ve ses uygulamaları yapmak,
Ø   Teknik ve meslek resim çizmek,
Ø   Ağacı kullanıma hazırlamak,
Ø   Takım ve makine kullanmak,
Ø   Gitar çalmak,
Ø   Mandolin yapmak,
Ø   Klasik gitar yapmak,
Ø   Akustik gitar yapmaktır.
 
YAYLI ENSTRÜMAN YAPIMCISI
 
Tanımı
Yaylı enstrüman yapımcısı; temel müzik kavramlarını bilen ve uygulayan, müzik fiziği ve ses uygulamalarını uygulayan, Temel teknik resim ve tüm alandaki ana enstrümanların çizimini yapan, yapacağı enstrümana uygun ağaçları seçerek bu ağaçların enstrüman yapımı için uygun hale getiren takım ve makineleri kullanan, kemanı temel düzeyde çalan, yaylı enstrüman grubundan olan klasik kemençe, keman ve viyolayı yapan nitelikli kişidir.
 
Görevleri
Ø   Temel müzik kavramlarını uygulamak,
Ø   Müzik fiziği ve ses uygulamaları yapmak,
Ø   Teknik ve meslek resim çizmek,
Ø   Ağacı kullanıma hazırlamak,
Ø   Takım ve makine kullanmak,
Ø   Keman çalmak,
Ø   Klasik kemençe yapmak,
Ø   Keman yapmak,
Ø   Viyola yapmaktır.
  C. MESLEK ELEMANLARINDA ARANAN ÖZELLİKLER
 
Ø   Müziği kolay algılayan, müziksel işitme yeteneği olan,
Ø   Enstrüman çalmaya ilgili ve yatkın olan,
Ø   Görme ve işitme duyu organları işlevlerini tam olarak yerine getirir durumda,
Ø   Göz ve ellerini eş güdümlü kullanabilen,
Ø   Ruhsal olarak sağlıklı olan,
Ø   Estetik bakış açısına sahip,
Ø   Dikkatli ve titiz,
Ø   Mesleki eğitim almış kimseler olmaları gerekir.
D. ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Bu mesleklerdeki elemanlar, ülkemizde ağırlıklı olarak bulunan küçük çaplardaki enstrüman yapım atölyelerinde iş bulabilirler, düşük maliyetlerle kendilerine ait atölye açabilirler. Bu meslek sanatsal ve estetik duygulara hitap ettiği için mesleği icra edenler, yaptıkları işten mutlu olabilirler. Bu mesleğin bilinen bir meslek hastalığı yoktur.
 
E. İŞ BULMA İMKÂNLARI
 
Müzik aletleri yapımı alanından mezun olan kişi; ağırlıklı olarak özel sektöre ait küçük çaplı enstrüman yapım atölyelerinde, müzik eğitimi ve enstrüman yapım kurslarında çalışabilirler. Düşük maliyetlerle kendilerine ait iş yerlerini açabilirler.
 
F. EĞİTİM VE KARİYER İMKÂNLARI
 
Meslek liselerinin Müzik Aletleri Yapımı alanı altında; Mızraplı Halk Müziği Enstrümanları Yapımı, Mızraplı Sanat Müziği Enstrümanları Yapımı, Mızraplı Batı Müziği Enstrümanları Yapımı ve Yaylı Enstrüman Yapımı dallarında eğitim verilmektedir.
Lisans düzeyinde; meslek liseleri müzik aletleri yapım bölümünden mezun olanlar ÖSYM’ce yapılan öğrenci seçme sınavında,  tespit edilen belli bir puan barajını aştıktan sonra üniversitelerce yapılan özel yetenek sınavıyla lisans düzeyindeki konservatuarlar ve müzik aletleri yapım alanında eğitimlerine devam edebilirler.
Özel sektörde çalışanların ücreti, bilgi, yetenek, çalışma kapasitesi ve sektörün ücret düzeyleri göz önüne alınarak değişkenlik gösterir. Tecrübe ve sanata olan yatkınlık ücret belirlenirken önem kazanmaktadır.
Mesleki eğitim merkezleri çıraklık eğitimi uygulama kapsamına alınan illerde ve meslek dallarında aday çırak, çırak, kalfa ve ustalara eğitim vermek ve çeşitli meslek kursları açmak suretiyle sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli ara insan gücünü yetiştirmek amacıyla açılan eğitim kurumlarıdır.
Halk eğitimi merkezleri yaşam boyu öğrenme perspektifi içerisinde her zaman ve her yerde uygulanabilecek yaygın eğitim programları ile her yaş ve düzeyde bireylere eğitim sunmaktadır.
Mesleki eğitim merkezlerinde, Müzik Aletleri Yapımı alanında eğitim verilmektedir. Modüler programlarla meslek liseleri arasında paralellik sağlandığından dolayı yatay ve dikey geçişler olabilecektir.MEGEP alan  tanıtım modülü

Mesleklisesi.net | Meslek Liseliler | Meslek Lisesi Bölümleri |

37. MÜZİK ALETLERİ YAPIMI
« : 07 Mayıs 2012, 19:57:50 »
mesleklisesi.net


Hangi alanı/dalı seçmeliyim? Meslek lisesi bölümleri...Hangi bölüm hangi okulda, hangi ilde var? Cevabı bu sayfalarda. Buraya Tıkla.. Bölümleri incele...


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.
Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Aşağıdaki kutucuğaTürkiyenin başkentini küçük harflerle yazınız:


Login
SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal