Hoşgeldin, Ziyaretçi!
Lütfen Giriş Yapın ya da Kayıt Olun.


Gönderen Konu: 45. TARIM TEKNOLOJİLERİ  (Okunma sayısı 21721 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  • Yönetici
  • Acemi Üye
  • *****
  • İleti: 88
45. TARIM TEKNOLOJİLERİ
« : 07 Mayıs 2012, 20:30:04 »
 A. ALANIN MEVCUT DURUMU VE GELECEĞİ
 Tarım Teknolojileri alanı, tarım makinelerini kullanarak modern tarım teknikleriyle endüstriyel meyve, sebze, tarla ve süs bitkileri üretimi ile peyzaj uygulamalarının yapıldığı alandır.
 Türkiye nüfusunun yaklaşık yarısı tarımla uğraşmakta, tarımsal sanayi sektörünün ham maddesi ve millî gelirin % 27’ si tarımdan karşılanmaktadır.
 
Dünya genelinde yaşanan sağlıklı gıda teminindeki problemler, tarıma elverişli arazi ve su kaynaklarının azalması, tüketicilerin bilinçlenmesi, tarım ürünlerine olan talepteki hızlı artış, artan dünya nüfusunun sağlıklı ve dengeli beslenmesi ile ilgili ihtiyaçlar, modern tarımı zorunlu hâle getirmiştir.
 
Bitkisel üretimde, uluslararası alanda rekabet edebilecek kalitede üretimin zorunlu hâle gelmesi kalifiye elemana olan ihtiyacı artırmıştır. Çok geniş bir saha olan tarım sektörü içerisinde üretime yönelik uzmanlaşma ihtiyacı, yapılan piyasa analizleri sonucu mesleki yapılanmayı bu şekilde yönlendirmiştir.
 
  Tarım sektöründeki işletmelerin genel olarak aile tipi küçük işletmeler olması uluslararası rekabette ülkemiz açısından büyük sorunlar oluşturmaktadır. Günümüzde kalifiye elemanların ve onların istihdamında orta ve büyük ölçekli özel işletmelerin azlığı mesleki gelişimi kısıtlamaktadır. Ancak Avrupa Birliği gelişim sürecinde orta ve büyük ölçekli işletmelere ihtiyaç duyulmaktadır. Uluslararası rekabette bu işletmelerin artışına paralel olarak kalifiye eleman yetiştirilmesi gerekmektedir. Bu da tarım teknolojisi alanında mesleki eğitimin önemi ve yeri vurgulanmaktadır.
 
B. ALANIN ALTINDA YER ALAN MESLEKLER
 
Ø   Endüstriyel Meyve ve Sebze Yetiştiriciliği
Ø   Süs Bitkileri ve Peyzaj Teknisyenliği
Ø   Tarla Bitkileri Yetiştiriciliği
Ø   Tarım Alet ve Makineleri Kullanıcılığı
   ENDÜSTRİYEL MEYVE VE SEBZE YETİŞTİRİCİSİ
   
Tanımı
 
Endüstriyel meyve ve sebze yetiştiricisi; her çeşit meyve ve sebze yetiştirme ortamını hazırlayan; bahçe ve serayı tesis eden; fide ve fidan üreten; ekim, dikim, bakım, hasat, tohum üretme, ambalaj ve muhafaza işlemlerini tek başına yapabilme bilgi ve becerisine sahip olan nitelikli kişidir. 
Görevleri
Ø   İş organizasyonu yapmak,
Ø   Arazi seçimi yapmak,
Ø   Toprak hazırlığı yapmak,
Ø   Bitkileri incelemek,
Ø   Üretim yapmak,
Ø   Bakım işlemleri yapmak,
Ø   Fidanlık kurmak,
Ø   Örtü altı sistemlerini kurmak,
Ø   Çoğaltma yapmak,
Ø   Budama yapmak,
Ø   Meyve türlerini yetiştirmek,
Ø   Sebze türlerini yetiştirmek,
Ø   Meyve ve sebze bahçesinde bitki koruma tedbirlerini uygulamak,
Ø   Hasat ve muhafaza yapmaktır.
 
  SÜS BİTKİLERİ VE PEYZAJ TEKNİSYENİ
Tanımı
Süs bitkileri ve peyzaj teknisyeni; her çeşit kesme çiçek, iç ve dış mekân süs bitkilerinin yetiştirme ortamını hazırlayan;  serayı tesis eden; süs bitkileri fide ve fidanlarını üreten; ekim, dikim, bakım, hasat, tohum üretme, ambalajlama, muhafaza, çiçek düzenleme ve pazarlamayı tek başına yapabilen; peyzaj projelerini araziye uygulama bilgi ve becerisine sahip olan nitelikli kişidir.
 
    Görevleri
Ø   İş organizasyonu yapmak,
Ø   Arazi seçimi yapmak,
Ø   Toprak hazırlığı yapmak,
Ø   Bitkileri incelemek,
Ø   Üretim yapmak,
Ø   Bakım işlemleri yapmak,
Ø   Örtü altı sistemlerini kurmak,
Ø   Fide ve fidanlık kurmak,
Ø   Aşılama ve budama yapmak,
Ø   Dış mekân bitkilerini yetiştirmek,
Ø   İç mekân bitkilerini yetiştirmek,
Ø   Önemli kesme çiçekleri yetiştirmek,
Ø   Çiçek düzenleme işi yapmak,
Ø   Peyzaj yapmak,
Ø   Temel sanat eğitiminin ilke ve yöntemlerini kazandırmak,
Ø   Teknik resim çizmek,
Ø   Süs bitkilerinde bitki koruma tedbirlerini almaktır.
 
  TARLA BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİSİ
Tanımı
Tarla bitkileri yetiştiricisi; tarım ve hayvancılık sektörünün alt yapısını oluşturan; tarla bitkilerinin üretimi için tarım alet ve makineleri ile toprak hazırlığı ve ekimini yaparak tahıllar, tıbbi bitkiler, yağ bitkileri, çayır mera ve yem bitkileri ile diğer endüstri bitkilerini yetiştiren; bitki koruma, sulama ve diğer bakım işlerini yapabilen nitelikli meslek elemanıdır.
 Görevleri
Ø   İş organizasyonu yapmak,
Ø   Arazi seçimi yapmak,
Ø   Toprak hazırlığı yapmak,
Ø   Bitkileri incelemek,
Ø   Üretim yapmak,
Ø   Bakım işlemleri yapmak,
Ø   Tarla bitkilerinde üretim hazırlığı yapmak,
Ø   Hastalık ve zararlılarla mücadele etmek,
Ø   Tarım alet ve makinelerini kullanmak,
Ø   Tahıl yetiştirmek,
Ø   Yemeklik baklagilleri yetiştirmek,
Ø   Nişasta-şeker bitkilerini yetiştirmek,
Ø   Lif bitkileri yetiştirmek,
Ø   Yağ bitkileri yetiştirmek,
Ø   Tütün üretimi yapmak,
Ø   İlaç-baharat bitkileri yetiştirmek,
Ø   Çayır mera ve yem bitkileri yetiştirmektir.  TARIM ALET VE MAKİNELERİ KULLANICISI
Tanımı
Tarım alet ve makineleri kullanıcısı; tarımsal üretimde kullanılan araç gereç ve donanımları tanıyan; kontrol edebilen, temizliğini, basit bakım ve onarımlarını yapabilen; mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak traktör ile tarım alet ve makinelerinin bakımını, ayarlarını yapabilen ve bunları kullanabilen nitelikli meslek elemanıdır.
 
   
Görevleri
Ø   İş organizasyonu yapmak,
Ø   Arazi seçimi yapmak,
Ø   Toprak hazırlığı yapmak,
Ø   Bitkileri incelemek,
Ø   Üretim yapmak,
Ø   Bakım işlemleri yapmak,
Ø   Tarım makinelerinde kullanılan dizel motorların bakımını yapmak,
Ø   Traktörün periyodik bakımını yapmak ve kullanmak,
Ø   Toprak işleme ile bitki bakım alet ve makinelerinin ayarlarını yapmak ve kullanmak,
Ø   Ekim-dikim makinelerinin periyodik bakımını, ayarlarını yapmak ve kullanmak,
Ø   Bitki koruma makinelerinin periyodik bakımını, ayarlarını yapmak ve kullanmak,
Ø   Gübreleme makinelerinin periyodik bakımını, ayarlarını yapmak ve kullanmak,
Ø   Arazi temizleme ve toprak tesviye alet ve makinelerinin periyodik bakımını, ayarlarını yapmak ve kullanmak,
Ø   Traktörle kullanılan hasat harman makinelerinin periyodik bakımını, ayarlarını yapmak ve kullanmak,
Ø   Yeşil yem hasat makinelerinin periyodik bakımını, ayarlarını yapmak ve kullanmak,
Ø   Saman yapma ve balya makinelerinin periyodik bakımını, ayarlarını yapmak ve kullanmak,
Ø   Yem kırma ve kaba yem hazırlama makinelerinin periyodik bakımını, ayarlarını yapmak ve kullanmak,
Ø   Kendiyürür tarım makinelerinin ayarlarını yapmak ve kullanmak,
Ø   Kendiyürür tarım makinelerinin periyodik bakımını yapmak,
Ø   Tohum hazırlama makinelerinin bakımını, ayarlarını yapmak ve çalıştırmak,
Ø   Temel teknik resim uygulamaları yapmaktır.
  C. MESLEK ELEMANLARINDA ARANAN ÖZELLİKLER
 
Tarım Teknolojileri alanında yer alan meslekleri seçecek kişilerin; mesleklerin gerektirdiği niteliklere sahip olması, çalışma hayatındaki başarılarında önemli olacaktır.
 
Endüstriyel meyve ve sebze yetiştiricisi olmak isteyenlerin bir işi planlama ve uygulama yeteneğine sahip; iş güvenliğine dikkat eden; açık arazide ve her türlü iklim koşullarında çalışabilecek kadar sağlam, dayanıklı, toz, toprak, polen alerjisi olmayan; iş disiplinine sahip; mesleği ile ilgili etik ilkelere bağlı; nazik, sempatik, güler yüzlü, insanları ve bitkileri seven; iyi iletişim kurabilen; sabırlı, dikkatli, titiz, düzenli, araştırıcı, tarımdaki yeni teknikleri ve gelişmeleri takip edebilen; tarım alet ve donanımlarını kullanabilecek yeterlikte mesleki eğitim almış olması gereklidir.
 
 

Süs bitkileri ve peyzaj teknisyeni olmak isteyenlerin; bir işi planlama ve uygulama yeteneğine sahip; iş güvenliğine dikkat eden; açık arazide ve her türlü iklim koşullarında çalışabilecek kadar sağlam, dayanıklı, toz, toprak, polen alerjisi olmayan; iş disiplinine sahip; mesleği ile ilgili etik ilkelere bağlı; nazik, sempatik, güler yüzlü, insanları ve bitkileri seven; iyi iletişim kurabilen; sabırlı, dikkatli, tasarım ve hayal gücü kuvvetli olan, hazır taslak projeleri araziye uygulama kabiliyetine sahip; titiz, düzenli araştırıcı tarımdaki yeni teknikleri ve gelişmeleri takip edebilen, tarım alet ve donanımlarını kullanabilecek yeterlikte mesleki eğitim almış olması gereklidir.
 
   Tarla bitkileri yetiştiricisi olmak isteyenlerin; bir işi planlama ve uygulama yeteneğine sahip; iş güvenliğine dikkat eden; açık arazide ve her türlü iklim koşullarında çalışabilecek kadar sağlam, dayanıklı, toz, toprak, polen alerjisi olmayan; iş disiplinine sahip; mesleği ile ilgili etik ilkelere bağlı; nazik, sempatik, güler yüzlü, insanları ve bitkileri seven; iyi iletişim kurabilen; sabırlı, dikkatli, titiz, düzenli araştırıcı tarımdaki yeni teknikleri ve gelişmeleri takip edebilen; tarım alet ve donanımlarını kullanabilecek yeterlikte mesleki eğitim almış olması gereklidir.
 Tarım alet ve makineleri kullanıcısı olmak isteyenlerin; bir işi planlama ve uygulama yeteneğine sahip; iş güvenliğine dikkat eden; iş disiplinine sahip, açık arazide, kapalı, gürültülü ve tozlu ortamlarda, ayakta çalışabilecek kadar bedence sağlam ve dayanıklı; mesleği ile ilgili etik ilkelere bağlı; araç gereç kullanma becerisine sahip;  işini seven; pratik olan; güler yüzlü, saygılı, sabırlı, insanlarla iyi iletişim kurabilen;dikkatli, temiz, düzenli, mesleki eğitim almış olması gereklidir.   
 
  D. ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Endüstriyel meyve ve sebze yetiştiricisi açık arazi, sera ve bahçede görev yapar. Çalışma ortamı sıcak, soğuk, çamurlu, tozlu ve nemli olabilir. İşler genel olarak ayakta ve gündüzleri yapılır. Bu mesleği yürütenler işverenler, ziraat mühendisleri, çiftçiler, zirai ilaç, gübre ve tohum bayileri, meyve sebze komisyoncuları ile iletişimde bulunurlar. Aşı ve budama işleri için mevsimlik çalışma söz konusu olabilir.
Çalışma esnasında dikkatli olmadıkları takdirde zirai ilaç kaynaklı zehirlenme, güneş çarpmaları, düşme, kesilmeler gibi kazalarla karşılaşabilirler.
 
Süs bitkileri ve peyzaj teknisyeni;  süs bitkileri üretim ortamları, üretim seraları, park ve bahçeler, çiçekçiler, açık ve kapalı alan düzenleme organizasyonlarında görev yapar.
Çalışma ortamları temiz, sıcak, soğuk, çamurlu, tozlu ve nemlidir. İş, genel olarak ayakta ve gündüzleri yapılır. Çalışma sırasında iş ve ortama uygun kıyafetler verimliliği artırırken çalışma kolaylığı sağlar.
Meslek elemanları işverenler, peyzaj mimarları, ziraat mühendisleri, inşaat ustası ve işçileriyle iletişimde bulunurlar. 
Çalışma esnasında dikkatli olmadıkları takdirde düşmeler, kesilmeler, elektrik çarpmaları ve ilaç zehirlenmeleri gibi kazalarla karşılaşabilirler.
   Tarla bitkileri yetiştiricisi; tozlu, güneşli ve sıcak hava şartları, yoğun ilaçlama ortamlarında çalışır. Açık arazi şartlarında her türlü iklim koşullarına maruz kalır, özellikle sulama uygulamalarında ıslak ve nemli ortamlarda çalışırlar.
 
Meslek elemanları işverenler, ziraat mühendisleri, tarım işçileriyle iletişimde bulunurlar. İşler genellikle gündüz yapılır.
 
Çalışma esnasında dikkatli olmadıkları takdirde düşmeler, kesilmeler, elektrik çarpmaları ve ilaç zehirlenmeleri, iş makinesi kazalarıyla karşılaşabilirler.
 
Tarım alet ve makineleri kullanıcısı genelde arazide, tozlu, gürültülü, açık ortamlarda, iklim şartlarına bağlı olarak değişik ortamlarda çalışırlar. Bu mesleği yürütenler birinci derecede alet, makine, donanımlarla ve malzemelerle ilgilidirler. Tohum hazırlama ünitelerinde çalışanlar kapalı ortamlarda işlerini yaparlar.
 
Çalışma esnasında dikkatli olmadıkları takdirde zirai ilaç kaynaklı zehirlenmeler, güneş çarpmaları, düşmeler, kesilmeler ve çeşitli yaralanmalarla karşılaşabilirler.
 
E. İŞ BULMA İMKÂNLARI
 
 
Tarım teknolojileri alanından mezun olanlar; kendi işletmelerinde, üretim seralarında, fide ve fidan üretim firmalarında; tarımsal amaçlı kooperatif ve üretici birliklerinde, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bünyesinde, belediyelerde, özel tarım işletmelerinde; zirai ilaç, gübre ve tohum bayilerinde, tarımsal amaçlı ithalat ve ihracat firmalarında, Tekel Genel Müdürlüğü, Toprak Mahsulleri Ofisinde, Ziraat Odalarında, üniversitelerde, tarım makineleri işletmelerinde iş bulma imkânları vardır.
 
  F. EĞİTİM VE KARİYER İMKÂNLARI
 
Meslek eğitimi, meslek liselerinde (tarım meslek lisesi) Tarım Teknolojileri alanında diploma programında verilmektedir.
 
Modüler programlarla meslek liseleri arasında paralellik sağlandığından yatay ve dikey geçişler olabilecektir.
 
Lise öğrenimlerini bu alanda tamamlayan öğrenciler ÖSS’de başarılı oldukları takdirde dört yıllık fakültelerin (lisans) ilgili bölümlerine girebilecekleri gibi sınavsız geçiş hakkından yararlanarak iki yıllık meslek yüksekokullarına (ön lisans) da devam edebilirler. Meslek yüksekokullarını başarıyla bitirenler, ÖSYM tarafından yapılan dikey geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde, alanları ile ilgili dört yıllık fakültelerde de öğrenim görebilirler.
 
Mesleki eğitim merkezleri, çıraklık eğitimi uygulama kapsamına alınan illerde ve meslek dallarında aday çırak, çırak, kalfa ve ustalara eğitim vermek ve çeşitli meslek kursları açmak suretiyle sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli ara insan gücünü yetiştirmek amacıyla açılan eğitim kurumlarıdır.
 
Halk eğitimi merkezleri yaşam boyu öğrenme perspektifi içerisinde her zaman ve her yerde uygulanabilecek yaygın eğitim programları ile her yaş ve düzeyde bireylere eğitim sunmaktadır.
 
Mesleki eğitim merkezlerinde, Tarım Teknolojileri alanında eğitim verilmektedir.


MEGEP alan  tanıtım modülü

Mesleklisesi.net | Meslek Liseliler | Meslek Lisesi Bölümleri |

45. TARIM TEKNOLOJİLERİ
« : 07 Mayıs 2012, 20:30:04 »
mesleklisesi.net


Hangi alanı/dalı seçmeliyim? Meslek lisesi bölümleri...Hangi bölüm hangi okulda, hangi ilde var? Cevabı bu sayfalarda. Buraya Tıkla.. Bölümleri incele...


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.
Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Aşağıdaki kutucuğaTürkiyenin başkentini küçük harflerle yazınız:


Login
SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal