11-ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALANI

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALANI

Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanı, altında yer alan dallarının yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.

Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanı bugün diğer tüm alanları geliştiren, temel ve üretken bir sanayiye dönüşmüş durumdadır.

Alan, bugün kendi tasarım ve teknolojilerini geliştirecek güce ulaşmıştır. Elektrik- Elektronik alanı birçok alanı etkilerken ekonomiye kendi üretimi, ihracatı ve istihdamıyla yaptığı birinci derece katkının yanında, diğer sektörlere olan etkileriyle ikinci derece katkılarda da bulunmaktadır. Bu alandaki teknoloji değişimleri ve kalite artışlarının, sektör ürünlerini girdi olarak kullanan birçok alanda kalitenin artmasına olumlu etkide bulunacağı anlamına gelmektedir.

Alanın Altında Yer Alan Dallar

 Bobinaj,
 Büro Makineleri Teknik Servisi,
 Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü,
 Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servisi,
 Elektromekanik Taşıyıcılar Bakım Onarım,
 Endüstriyel Bakım Onarım,
 Görüntü ve Ses Sistemleri,
 Güvenlik Sistemleri,
 Haberleşme Sistemleri,
 Yüksek Gerilim Sistemleri dallarında eğitim verilmektedir.

Eğitim ve Kariyer İmkânları

Meslek lisesinden sonra “Yükseköğretime Geçiş Sınavı”nda başarılı olanlar, lisans programlarına ya da meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerine devam edebilirler. Sınavsız yerleşebilecekleri ön lisans programları da mevcuttur.

Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanında eğitim almış kişiler, kamuya veya özel sektöre ait işletmelerde çalışabilirler, kendi iş yerlerini de açabilirler.

 

Sıradaki yazımızda “ İl, ilçe Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanı olan meslek liseleri 1” konusunu ele aldık. Okumanızı tavsiye ederim…

One thought on “11-ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALANI

  1. elektrik elektronik bölümü olan izmirdeki liseleri , yiyecek içecek hizmetleri, endistüriyel otomasyon bölümü olan liseleri yazarmısınız eğer önceden yazıldıysa link koyarmısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
*