3-AYAKKABI VE SARACİYE TEKNOLOJİSİ


3-AYAKKABI VE SARACİYE TEKNOLOJİSİ

Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi alanı altında yer alan Ayakkabı Modelistliği, Ayakkabı Üretimi, Saraciye Modelistliği ve Saraciye Üretimi dallarının yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.Ayakkabıcılık; deri, tekstil, metal ve plastik gibi birçok alanlarla ilişkilidir. Ayakkabıcılıkta; ayakkabı, bot, terlik vb. üretilirken saraciyede çeşitli türde çanta, cüzdan, kemer, avcılık ve spor malzemeleri, dosyalık, kalemlik, bloknot ve ajanda gibi büro malzemeleri de üretilmektedir. Ülkemizde bu alanda pek çok kişiye istihdam imkânı sağlanmaktadır. Sektör, bugün mevcut kapasitesi ile ülkemiz ihtiyacını tamamıyla karşılayabilecek ve ihracat yapabilecek düzeydedir.

Alanın Altında Yer Alan Dallar
 Ayakkabı Modelistliği,
 Ayakkabı Üretimi,
 Saraciye Modelistliği,
 Saraciye Üretimi

dallarında eğitim verilmektedir.

Eğitim ve Kariyer İmkânları

Meslek lisesinden sonra “Yükseköğretime Geçiş Sınavı”nda başarılı olanlar lisans programlarına ya da meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerine devam edebilirler.Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi alanında çalışmak isteyenler, özel sektördeki ayakkabı ve saraciye üretim işletmelerinde çalışabilirler.

MEGEP ALAN TANITIMLARI Ankara, 2015

Sıradaki yazımızda “ İl, ilçe Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi alanı olan meslek liseleri ” konusunu ele aldık. Okumanızı tavsiye ederim…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*