37- MÜZİK ALETLERİ YAPIMI ALANI


MÜZİK ALETLERİ YAPIMI ALANI

Müzik Aletleri Yapımı alanı, bağlama çalma, oyma cura, çöğür ve bağlama yapma, ut çalma, lavta, tambur ve ut yapma, gitar çalma, mandolin, klasik gitar ve akustik gitar yapma, keman çalma, klasik kemençe, keman ve viyola yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.

Müzik Aletleri Yapımı alanı; işlevsel değerleri ile ülkemizde en çok kullanılan enstrümanların yapımına yönelik bir meslek alanıdır. Bu alan ağırlıklı olarak sanat ve estetik bakış açısı yanında ince işçilik becerisi gerektiren, insana belki de en yakın malzeme olan ağaca can verme sanatıdır.Nasıl ki spor yapmak beden ve zihin sağlığı için vazgeçilmez bir unsur ise müzik dinlemek hatta yapmak da ruh ve zihin sağlığı için vazgeçilmezdir. Nitelikli her meslek elemanının yaptığı müzik enstrümanlarından en az birini çalabilecek düzeye gelmesi amaçlanmaktadır.

Alanın Altında Yer Alan Dallar

Mızraplı Halk Müziği Enstrümanları Yapımı,
Mızraplı Sanat Müziği Enstrümanları Yapımı,
Mızraplı Batı Müziği Enstrümanları Yapımı,
Yaylı Enstrüman Yapımı dallarında eğitim verilmektedir.

Eğitim ve Kariyer İmkânları

Meslek lisesinden sonra “Yükseköğretime Geçiş Sınavı”nda başarılı olanlar üniversitelerce yapılan özel yetenek sınavıyla lisans düzeyindeki konservatuarın ilgili bölümlerinde eğitimlerine devam edebilirler.

Eğitimini tamamlayarak iş hayatında gerekli yeterlilikleri kazanan meslek elemanları, müzik aletleri ile ilgili işletmelerde kariyer yapabilirler. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilirler.Bu mesleklerdeki elemanlar; ülkemizde ağırlıklı olarak bulunan küçük çaplardaki enstrüman yapım atölyelerinde kolaylıkla iş bulabilirler, düşük maliyetlerle kendilerine ait atölye açabilirler. Bu mesleğin sanatsal ve estetik duygulara hitap etmesi dolayısıyla mesleği icra edenler, manevi olarak mesleklerinden haz alabilirler. Bu mesleğin kayda değer bir meslek hastalığı yoktur.

Müzik aletleri yapımı alanından mezun olan kişi; ağırlıklı olarak özel sektöre ait küçük çaplı enstrüman yapım atölyelerinde, müzik eğitimi ve enstrüman yapım kurslarında çalışabilirler. Düşük maliyetlerle kendilerine ait iş yerleri açabilirler.

MEGEP ALAN TANITIMLARI Ankara, 2015

Sıradaki yazımızda “ Müzik Aletleri Yapımı alanı olan okullar, meslek liseleri ” konusunu ele aldık. Okumanızı tavsiye ederim…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
*