5-BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ

5-BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ

Biyomedikal Cihaz Teknolojileri alanı, altında yer alan Tıbbi Görüntüleme Sistemleri, Tıbbi Laboratuvar ve Hasta Dışı Uygulama Cihazları, Yaşam Destek ve Tedavi Cihazları, Fizyolojik Sinyal İzleme Teşhis ve Kayıt Cihazları dallarının yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.

Tıp alanındaki hızlı gelişmelere paralel olarak biyomedikal cihaz teknolojilerinin gelişmesi, bu alanı dünyada çok önemli noktalara getirmiştir. Tıp alanında gelişmelerle teşhis ve tedavide cihazların kullanımı ve gerekliliği artmış, doğal olarak da bu durum, cihazların kullanımlarının dünya çapında yaygınlaştırılması taleplerini de artırmıştır. Artan cihaz kullanımı ve yaygınlaşma talebi, cihazlar için üretim ve satıştan sonra çok önemli bir yere sahip (servis desteği) iş alanını oluşturmuştur. Bu iş alanında çalışan teknik servis elemanları da aldıkları eğitim, sertifikalandırılmış görev ve işleriyle kaliteli servis destek hizmeti vererek insan sağlığı ve yaşam kalitesi için çalışmaktadır.

Alanın Altında Yer Alan Dallar

 Tıbbi Görüntüleme Sistemleri,
 Tıbbi Laboratuvar ve Hasta Dışı Uygulama Cihazları,
 Yaşam Destek ve Tedavi Cihazları,
 Fizyolojik Sinyal İzleme Teşhis ve Kayıt Cihazları

Eğitim ve Kariyer İmkânları

Meslek lisesinden sonra “Yükseköğretime Geçiş Sınavı”nda başarılı olanlar, lisans programlarına ya da meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerine devam edebilirler. Sınavsız yerleşebilecekleri ön lisans programları da mevcuttur.

Eğitimini tamamlayarak iş hayatında gerekli yeterlilikleri kazanan meslek elemanları, Biyomedikal cihaz teknolojileri ile ilgili işletmelerde kariyer yapabilir.

MEGEP ALAN TANITIMLARI Ankara, 2015

Sıradaki yazımızda “ Biyomedikal Cihaz Teknolojileri alanı olan meslek liseleri ” konusunu ele aldık. Okumanızı tavsiye ederim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*