Alan nedir? Dal Nedir? Alan ve dal seçimi…

Alan Nedir Dal Nedir Alan ve Dal Seçimi Nasıl Yapılır?
Alan Nedir? Dal Nedir? Alan ve Dal Seçimi Nasıl Yapılır?

Meslek liselerine kaydolan öğrenciler 9. sınıftan itibaren seçtikleri alanın (bölümün) derslerini almaya başlarlar. Alanlar eski adı ile “bölümler” her mesleğin genel adıdır.

Meslek liselerinde yer alan alan ve dalların listesi bu linkten ulaşabilirsiniz. (Bazı alanlar ve dallar zamanla kapatılabilir ya da yeni dallar açılabilir.)

Listeden de anlaşılacağı üzere alanlar (yani bölümler) kendi içinde branşlaşma yoluna giderek dallara ayrılmıştır.

9. sınıfa başlayan öğrenciler ortaokul başarı puanlarına ve bir takım kriterlere (Buradan Bakabilirsiniz) bakılarak tercih ettikleri alanlara, değerlendirme sırasına göre yerleştirilirler.

9. sınıfta, seçtiği bölümün temel dersleri ile kültür derslerini başarı ile tamamlayan öğrenciler, 9. sınıf eğitim öğretim yılı sonunda mesleği ile ilgili ilgi duyduğu dalı tercih listesine öncelik sırasına göre yazar ve 9. sınıftaki başarı ortalaması ve diğer kriterler (Buradan Bakabilirsiniz)dikkate alınarak puanının tuttuğu dala yerleştirilirler.

Bir okulda alanın bütün dalları olmayabilir. Her okulda bir bölümün farklı dalları açılmış olabilir.

Bölümlerle ilgili açıklamalara ve tanıtımlara BURADAN ulaşabilirisniz…

2 thoughts on “Alan nedir? Dal Nedir? Alan ve dal seçimi…

 1. Meraba ben açık düz lise mezunuyum alan yok dal yok ortaöğretim ösym sınavına girdim nasıl tercih yapacam alan ve dal olmadığı için ?

  1. Merhaba…
   Düz lise mezunlarının da başvurabileceği kadrolar olacaktır… Başvuru kılavuzlarını dikkatli inceleyiniz…
   Başarılar diliyoruz…

   İlanlardan bir tanesi… Burada düz lise de var…
   Millî Savunma Bakanlığı, Kuvvet Komutanlıkları ve Millî Savunma Üniversitesinde Memur olarak istihdam edilmek üzere alımlar…
   https://personeltemin.msb.gov.tr/AnaSayfa/DuyuruDetay?prmEncrypt=4tx0EnRpGFwIELkuX_XqF6KGn42ONEIL_RA0gu37agK3nlSkN-jMut4PqBP8G-5jOiqbuX91jGtZI0YCKLSwroMTYFFBtsIqIbazs4EfF4ff-CKDxfHBCMuid6c2lwbH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
*