Meslek lisesi alan seçimi ve yerleştirme kriterleri

Alan seçimi ne zaman yapılır?

Meslek liselerinde alan seçimi 9. sınıfın sonunda yapılır.

Alana (bölüme) Yerleştirme Kriterler nelerdir?

1- Alana yerleştirme puana göre yapılır;

Alana yerleştirme puanı, öğrencinin ortaokul sınıflarının yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının %40 ı ile 9 uncu sınıf yılsonu başarı puanının %60 ı toplanarak belirlenir.

2- Yerleştirme işlemi tercih ve puan üstünlüğü dikkate alınarak yapılır.

Mesleki ve teknik Anadolu liselerinde, sınıf tekrar edenler dâhil, bir alanda eğitime başlanabilmesi için en az 10, bir dalda eğitime başlanabilmesi için en az 8 öğrencinin kayıtlı olması gerekir.

Öğrencinin sağlık durumunun geçmek istediği alanın öğrenimine elverişli olması gerekir. Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin, özelliklerine uygun meslek alan ve dalına ya da programına yönlendirilmeleri ve yerleştirilmeleri sağlanır.

Anne ve/veya babasına ait çalışır durumda bir işyeri bulunanlar istemeleri hâlinde; işyerini ve mesleğini ilgili meslek kuruluşlarından belgelendirmeleri şartıyla bu işyerindeki meslekle ilgili alan/dala doğrudan kayıt edilirler.

 

3 thoughts on “Meslek lisesi alan seçimi ve yerleştirme kriterleri

 1. Öğrencinin devam ettiği meslek lisesinden “senin puanın yetmedi, bir başka lisede boş kontenjan var, seni oraya yerleştirdik” denebilir mi? Yoksa öğrencinin devam ettiği meslek lisesi içinde bir yerleştirme mi yapılacak?

  1. Tercihlerinize bakmak gerek..
   ATP MESLEK ALANLARINA GEÇİŞ KOŞULLARI
   * Mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına geçiş için ortaöğretim kurumlarının 9 uncusınıfını doğrudan geçen ve yılsonu başarı puanı en az 70 olan öğrenciler başvurabilir.
   Bu şartlardaki birisi kendi okulu dşındaki bir okulu isteyebilir.
   70 iin altndakiler kendi okulu dışına yerleştirilemez. nakil isteyebilir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*