24- İTFAİYECİLİK VE YANGIN GÜVENLİĞİ ALANI

İTFAİYECİLİK VE YANGIN GÜVENLİĞİ ALANI

İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği alanı, kamu kurum ve kuruluşları, özel kurum ve kuruluşlarla her türlü yapı, bina, tesis ve işletmelerin tasarımı, yapımı, işletimi, bakımı ve kullanımı aşamalarında herhangi bir şekilde çıkan yangının can ve mal kaybını en aza indirerek söndürülmesini sağlayan, doğal afetlerde arama ve kurtarma yapan, yangın ve doğal afetler öncesinde ve sonrasında alınacak tedbirler ile organizasyon, eğitim ve denetimini üstlenebilme yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.

Teknolojik gelişmelerin çok hızlı ivme kazandığı, yeni ürünler ile değişik makine ve araçların günlük yaşantımıza girdiği günümüzde her geçen gün yangın riski de devam ederek artmaktadır.

Alanın Altında Yer Alan Dallar

İtfaiyecilik ve yangın güvenliği alanında;
* İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği dalının eğitimi verilmektedir.

Eğitim ve Kariyer İmkânları

Diploma almaya hak kazanan öğrenci, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği alanının devamı niteliğindeki programların veya bu alana en yakın programların uygulandığı yükseköğretim programlarına devam edebilir.

İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği alanında eğitim alan bireyler çalışmalarını hem kapalı mekânlarda hem de açık alanda ve her türlü iklim koşullarında yürütürler. Bu alandaki tüm çalışanlar görevlerini yaparken olay esnasında can güvenliğine, mülkiyeti korumaya mahremiyete ve meslek ahlakına uygun davranmalıdır.

İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği alanından mezun olan öğrenciler, kazandıkları yeterlikler doğrultusunda;yerel yönetimler itfaiye birimlerinde, sivil savunma birimlerinde, havaalanları itfaiye birimlerinde, orman genel müdürlüğü itfaiye birimlerinde, rafineri ve kimyasal tesisler itfaiye birimlerinde, organize sanayi bölgeleri itfaiye birimlerinde, yangın güvenliği ekipmanları satışı yapan özel firmalarda, özel sektöre ait yangın güvenliği ve itfaiye vb.birimlerinde çalışabilirler.

MEGEP ALAN TANITIMLARI Ankara, 2015

Sıradaki yazımızda “ İl, ilçe İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği alanı olan meslek liseleri ” konusunu ele aldık. Okumanızı tavsiye ederim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*